Nici to metoda odmładzająca twarz i szyję w sposób radykalny, a także przewidywalny i bezpieczny.
Nici możemy podzielić na nici podciągające tkanki, czyli liftingujące, oraz nici rewitalizujące.
Przykłady zastosowań nici haczykowych i regenerujących:
Lifting dolnej części twarzy: uniesienie owalu,Likwidacja chomików, Likwidacja drugiegopodbródka,
Lifting dolnej powieki,
Lifting górnej części twarzy
Lifting policzków
Foxy eyes (uniesienie zewnętrznej części brwi, korekcja opadającej powieki)
Lifting szyi
Wzmocnienie i zagęszczenie skory twarzy, szyi i dekoltu
NICI “haczykowe”
Najczęściej są wykonane z polidioksanu (PDO), rzadziej z polidioksanu z dodatkim kwasu polimlekowego. Sam związek PDO jest polimerem używanym od 20 lat we wchłanialnych szwach w chirurgii, urologii, okulistyce, ginekologii czy gastroenterologii.
10 lat temu w Korei Południowej wykorzystano nici polidioksanowe (PDO) po raz pierwszy w medycynie estetycznej. To, że polimer jest wchłanialny oznacza, że z czasem ulega hydrolizie (rozpadowi) do monomerów, a dalej rozkłada się do dwutlenku węgla i wody. Jest to dobrze poznany związek chemiczny, pozbawiony właściwości antygenowych i pirogenicznych _ to znaczy nie wywołuje stanu zapalnego w skórze ani podwyższonej temperatury ciała.Jest w pełni wchłanialny i bezpieczny nawet w przypadku chorób takich jak choroba Hashimoto czy łuszczyca. Dużą zaletą nici jest możliwość ich implantacji w warunkach gabinetu zabiegowego, w znieczuleniu miejscowym. Oczywiście nici powinny ZAWSZE być wszczepiane wyłącznie przez przeszkolonego lekarza, a nie kosmetologa czy kosmetyczkę. Jest to zabieg stricte chirurgiczny, dlatego zawsze polecam sprawdzić kompetencje lekarza specjalisty, który go wykonuje. Zabieg implantacji nici jest ciekawą alternatywą dla operacyjnych zabiegów liftingujących.
Oprócz czystego efektu liftingu, czyli mechanicznego podciągnięcia tkanek, nici wykazują działanie odmładzające w skórze. Polidioksanon, czyli materiał, z którego zbudowane są nici powoduje łagodną odpowiedź organizmu w postaci neokolagenazy, a więc produkcji białka w skórze, odpowiadającego za jej młodą strukturę.Stymulowanie fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenowych jest pozytywnym, długoczasowym efektem działania nici PDO . Nić utrzymuje się w tkance do 24 miesięcy, natomiast efekty neokolagenazy są widoczne dłużej.
Przeciwwskazania wynikają z czynników ogólnomedycznych i nie są związanie z polidioksanonem. Należą do nich: choroby autoimmunologiczne, psychiczne, dermatologiczne i zaburzenia krzepliwości. Zabieg wszczepiania nici jest stosunkowo mało inwazyjny i można po nim po 1-2 dniach wrócić do normalnych obowiązków.
Nici “haczykowe” to takie, które posiadają nacięcia na przebiegu nici, zwykle kierunki nacięć są przeciwne na obu końcach. Nacięcia dają wypustki na nici, które kotwiczą nić w tkankach. Pozwalają uzyskać realny efekt uniesienia i podciągnięcia tkanek. Efekt zakotwiczenia tych wypustek w tkankach daje możliwość wytworzenia siły o kierunku przeciwnym do działania grawitacji.
Zazwyczaj nici „haczykowe” implantuje się w linii włosów lub na poziomie łuku jarzmowego, co daje większe możliwości napięcia tkanek. Ze względu na silne unaczynienie okolicy głowy i twarzy następstwem zabiegu mogą być krwiaki (siniaki). Duży zabieg, implantacja wielu nici na raz może powodować wynaczynienie krwi wymagające włączenia antybiotykoterapii po zabiegu. Jest to normalne postępowanie. Po aplikacji 3-7 nici, których jeden koniec jest umiejscowiony w tkankach, a drugi wolno wystaje powyżej skóry, następuje etap napinania i aktywowania nici. Pociągając za wolne końce nici, wyczuwalne jest „kotwiczenie” nacięć w skórze. Niekiedy przez kilka tygodni pacjent może wyczuwać balotojący koniec nitki w skórze, potem następuje naturalny proces integracji nici z tkankami.
NICI rewitalizujące: polidioksanowe (PDO) i z kwasu polimlekowego (PLLA)
Nici rewitalizujące są cienkie i gładkie. Nie mają nacięć. Są znacznie cieńsze niż nici “haczykowe”. Służą do rewitalizacji skóry oraz wygładzenia płytkich zmarszczek. Mogą być stosowane nawet w okolicach wyjątkowo delikatnych jak dolna powieka. Nici rewitalizujące po wczszepieniu w skórę zwiększają jej objętość, przez co likwidują zmarszczki, a nowe włókna kolagenowe poprawiają kondycję skóry. Nici rewitalizujące ze względu na małą masę mogą w dużym stopniu służyć do wypełniania zmarszczek.
Najczęściej zabieg jest wykonywany na twarzy, dekolcie i szyi. Ilość nici waha się średnio od 25 do 100 sztuk i jest uzależniona od obszaru i strategii zabiegu. Pewien odcinek nici widoczny jest na zewnętrznej powierzchni igły, z kolei dłuższa część znajduje się w jej świetle. Po nakłuciu na pożądaną głębokość skóry igłę usuwa się, pozostawiając nić w tkance. Taki produkt nadaje się do delikatnego liftingu oraz może w pewnym stopniu wypełniać zmarszczki. Szczególnie drugie zastosowanie jest interesujące ze względu na niewielką masę własną nici. W przypadku ze wypełniaczy np. z kwasem hialuronowym problemem jest ich ograniczone zastosowanie w okolicach cienkiej skóry, ze względu na możliwość prześwitywania materiału, tworzeniu depozytów materiału i w następstwie opadania tkanek. Nici rewitalizujące można więc stosować w okolicach gdzie skóra jest bardzo cienka, czyli na szyi i dekolcie czy okolicy oczu oraz ust, w „liniach marionetki”.
Po zabiegu impalantacji obu rodzajów nici wymagany jest od pacjenta absolutny reżim związany z manipulowaniem przy twarzy. Silne pociągnięcie policzków czy niefortunne ułożenie głowy na poduszce może mieć negatywne skutki. Jeżeli liftingowi poddana jest duża ilość skóry, na policzkach mogą pojawić się poprzeczne do przebiegu nici marszczenia. Znikają one po 2-3 tygodniach. Wolne końce nici, szczególnie grubych (3-0), przez kilka tygodni mogą powodować niewielki dyskomfort związany z kłuciem. Docelowy efekt jest widoczny po okresie 3-4 tygodni.